Як живуть діти війни в Україні
Колумністи

Як живуть діти війни в Україні

Сергій Боженко
Опубліковано
19 січня 2018

Війна є формою насилля, яку проходять не тільки кадрові військові, світова практика свідчить, що найбільше страждає мирне населення. Враховуючи технології, що використовуються під час бойових дій, стає зрозуміло, що потрапити під обстріл артилерії може будь-яка людина, що перебуває в зоні конфлікту.

JPEG - 46.4 ko

В Україні війна розпочалася в 2014 році, цей конфлікт, що досі прийнято на офіційному рівні називати АТО, забрав десятки тисяч життів, як і військових, що виконували свій обов’язок в зоні проведення АТО, а також втрати понесли мирні українські громадяни, що стали заручниками російської агресії на Сході. Саме втрати мирного населення спричинили еміграцію, що покинули зону конфлікту.

Станом на осінь 2017 року, за даними структурних підрозділів соціального захисту населення та державних адміністрацій взято на облік 1 780 946 внутрішньо переміщених осіб (ВПО) або 1 439 428 сімей з Донбасу і Криму. Близько 60 % - є людьми похилого віку або дітьми.

Насправді, це лише частина людей, які покинули зону війну та переїхали на територію мирної України, половина емігрувала в Росію, як би це сумно не було, але правда повинна бути озвученою.

Держава не може повністю забезпечити всім необхідним громадян (ВПО), що залишили свої домівки, адже, все впирається в бюджет, в можливості, хоча і ВВП країни кожного року зростає, та все ж для біженців проблеми:
влаштуватися на роботу, знайти собі житло залишаються актуальними.

За даними громадських організацій, що допомагають та проводять моніторинг: 40% ВПО під час пошуку роботи стикалися з проблеми – це низькі заробітні плати та невідповідність вакансій їхній освіті та професії. 90 % всіх переселенців знімають житло за власних рахунок, адже, держава не може забезпечити житлом всіх переселенців.

В таких умовах, фактором що значно спрощує життя, допомагає людям перенести тяжкості в іншому місці (регіон, місто, село) є громадські організації та громадські активісти, що беруть не себе роль держави в забезпеченні громадян всіх необхідним.

Для того, щоб зрозуміти що відбувається насправді з переселенцями та допомогою від громадських організацій, активістів, необхідно розглянути конкретний випадок.

Розглянемо ситуацію з переселенцями, яка склалася в Києво-Святошинському районі Київської області. Мова йде про благодійну допомогу незахищеним верствам від громадської організації «Рух територіальних громад», громадської організації «Новий початок» яку очолює Олександр Тигов, голова Києво-Святошинської районної організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

1 червня 2015 року в с. Гатне, Києво-Святошинського району, було відкрито дитячий будинок сімейного типу для родини Родікових. До цього, протягом багатьох місяців сім’я з Донеччини з 10-ма дітьми, п’ятеро з яких усиновлені, змушена була постійно змінювати своє місце проживання. В Макіївці, де вони проживали до конфлікту, вимушено покинули просторий будинок, який збудували для своїх дітей, але щоб жити без війни, вони кинули свій дім.

Подорож у пошуках нового, безпечного місця проживання могла б бути вічною, якби Володимир і Діана Родікови не звернулись до Фонду Марини Порошенко, яка разом з Президентом альянсу «Україна без сиріт» Романом Корнійко та лідером громадської організації «Рух територіальних громад» Олександром Тиговим допомогли вимушеним переселенцям з житлом.

JPEG - 287.3 ko

Восени 2014 року в с.Гатне, поряд з вже існуючим дитячим будинком сімейного типу родини Чоботарьових, почали зводити будівлю для Родікових.

До речі, теперішні сусіди Родікових – Чоботарьови (переселенці) – отримали в подарунок від Олександра Тигова двоповерховий будинок ще в серпні 2014 року.

1 червня, в Міжнародний день захисту дітей, настала жадана мить – свято вручення ключів від нового помешкання багатодітної родини.

На урочистості були присутні усі ті, хто надавав допомогу та переживав за долю сім’ї Родікових: дружина Президента України Марина Порошенко, губернатор Київської області Володимир Шандра, Перший заступник Губернатора Київської області Лев Парцхаладзе, Голова Києво-Святошинської райдержадміністрації Мирослава Смірнова, Народний депутат України Руслан Сольвар, Начальник Київської обласної служби у справах дітей Сергій Андріяш, Президент альянсу «Україна без сиріт» Роман Корнійко, Голова правління ГО «Новий початок» Олександр Тигов та багато інших почесних гостей.

Родікови з вдячністю прийняли ключі від житла з рук Олександра Тигова і нові господарі почали жити на мирній території.

JPEG - 76.1 ko

Через декілька років проживання, ситуація повернула в конфліктне русло, після того як сім’я Родікових, заявила, що начебто їх намагаються виселити з будинку під час зими.

Спробуємо уявити хронологію та подумати, що трапилися. До Олександра Тигова в 2014 році звернувся керівник "Отчого дому" Роман Корнейко. Попросив допомогти багатодітній сімї Чеботарьових - біженцям з Краснодону. Родина своїх дітей не має - у них всі діти з притулку, яких вони виховують.

Частина дітей одразу приїхала, а інша мала приїхати згодом. Було куплено ділянку в селі Гатне, де побудували будинок для цієї родини, давши їм дозвіл на проживання. Потім Роман Корнейко звертається до Олександра Тигова з пропозицією побудувати ще один будинок, так як "Отчий дім" приютив ще одну сім’ю Родікових, у яких є 5 своїх дітей і 5 прийомних. В результаті, на ділянці в Гатному побудували ще один будинок, і в 2015 році передали цей будинок Родіковим у постійно-тимчасове безкоштовне користування.

Усе було нормально, але Родікови звернулися знову до Олекандра Тигова і попросили подарувати їм цей будинок, хоча за законодавством, будинок сімейного типу не може належати одній родині, а є спільним надбанням, тому було відмовлено в проханні. Пізніше, стало відомо, що Родіковим знайшли будинок в Василькові, і вони переїхали туди. За виділені кошти "Отчого дому" їм було куплено будинок у Василькові. За словами Тигова, після переїзду Родікових, його почали обливати багнюкою. Грубо кажучи: "за його жито було його й побито".

Чому так трапилося та відбувся конфлікт, досі не зрозуміло, але за однією із версій, є зацікавлені особи, які намагаються знищити позитивний авторитет Олександра Тигова, а також людей, що були присутні в наданні допомоги родині Родікових, включаючи дружину Президента України, Губернатора Київської області, а також самого Олександра Тигова голови Києво-Святошинської районної організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Враховуючи, що опозиційні сили постійно намагаються грати на емоціях людей, стає очевидно, в цьому зацікавлені та яких цілей намагаються досягти.

Зацікавлені персони намагаються розкрутити скандал, бо вмовили родину Родікових вимагати, аби Олександр Тигов подарував родині будинок сімейного типу, в якому вони проживають. Хоча за законодавством, будинок сімейного типу не може належати одній родині, а є спільним надбанням, бо будувався для того, щоб прихистити людей, що не мають власного житла та покинули зону конфлікту, а не для того, щоб приватизувати та отримати собі у власність. Будинок сам по собі є цінним, бо це 9 соток, з площею житлового комплексу приблизно 180 кв. метрів, адже, земля під Києвом є дорогою.

JPEG - 121 ko

Яким би чином, ситуація не закінчилася, хоча конфлікт вичерпаний, Родікови переїхали в Васильків, але намагатися маніпулювати питанням біженців у внутрішніх чварах політичних персон є зовсім неприйнятим рішенням, це зовсім переходить всі рамки здорового глузду. Намагаючись очорнити ім’я когось, принаймні треба задуматися про моральність та подумати про подальші наслідки, які можуть виникнути.

Громадяни повинні цінувати своїх добродійників, намагатися показати, що справді достойні допомоги та жити в мирі. Під час війни, важливо, триматися разом, допомагати тим, хто потребує цього. На це і націлені вороги, суперники, політичні опоненти, щоб підірвати єдність, змусити сваритися.

Лише громадяни, котрі люблять цю країну зможуть зрозуміти ситуацію, яка склалася, винести із цього висновки. ВПО – це не просто абревіатура, це люди, котрі опинилися на межі свого виживання, бо війна прийшла в їхній дім. Лише разом ми зможемо протистояти проблемам, які виникають та вирішувати їх в міру своїх здібностей та можливостей.

Посилання на сторінку автора статті - Сергій Боженко

Подписывайтесь на наши каналы
в Телеграм https://t.me/coolyanews
Твиттере https://twitter.com/coolyanews
и наше сообщество в Гугл+ https://plus.google.com/communities/115502899737654712166

Інші матеріали автора
Як живуть діти війни в Україні
Зашквари тижня