Римський громадянин повинен був мати меч
Колумністи

Римський громадянин повинен був мати меч

Павло Марчук
Опубліковано
29 грудня 2017

Наприклад, апостол Петро був громадянином імперії і ходив з мечем.

JPEG - 89.3 кб

Храмова стража складалася з із негромадян завойованої провінції, тому права мати мечі не мала, була озброєна простими дрючками.

Тієї останньої ночі в саду Петро хотів порубати храмову стражу. Зупинив його лише наказ Христа...

Але до служби у війську допускалися лише ті громадяни, які мали сім’ю і легальне джерело існування. Називали цей стан "Демос" - від слова будинок. І право голосу мали теж тільки вони.

З тих пір ми знаємо слово демократія. Але не знаємо, що це влада не ефімерного "народу" загалом. А конкретно влада будинків, тобто влада дрібних господарів. Середнього класу.

JPEG - 487.7 кб

Вважалося, що громадянин у якого немає ні будинку ні дружини-дітей, немає що захищати і за що голосували.

Кожен озброював себе сам.

Належне озброєння (і рід військ) визначалося за майновим цензом. За майновим цензом і голосування проходило. Першими голосували вищі цензи (які чисельно складали 60% армії). Як що цього вистачало, нижчим малочисельним цензам голосувати навіть не пропонували.

Стан сенаторів у армії не служив, права голосу на виборах не мав. Сенатори мали право лише обиратися на виборні посади. І отримувати гарні посадові оклади. Їм заборонялося мати крупне майно і займатися будь-яким бізнесом чи ремеслом.

Сенатор мав право мати:ї

- будинок в Римі.
- невеличку діляночку родючої землі (достатню прогодувати одну сім’ю і не більше).
- невеличку господарську вантажну яхту (на 400 амфор) - для того що б привезти ці харчі "з дачі" додому за одну ходку.
- максимум 10 рабів прислуги.

Цього вистачало тимчасово безробітному чиновнику прогодувати сім’ю у разі втрати посади. І не продаватися навіть у найгіршому випадку.

JPEG - 39.5 кб

Найбагатший римський стан, "Еквіти" - купці, права голосу теж не мали. Але були зобов’язані служити в кавалерії кожен зі своїм конем. Бойовий кінь тоді коштував як зараз ферарі або танк. Рівноцінно як би українські мільйонери не мали права голосу на виборах. Але мобілізувалися в АТО у першу чергу і кожен зі своїм власним танком.

Таким чином більшість римських і виборців, і солдат складав середній клас. Щороку відбувалася процедура "декларації статків". На якій кожен прагнув документами довести що він за цей рік не збіднів а побагатшав. І навіть має гроші замість своєї пращі купити повноцінний щит і спис (ціна питання всього 10 динарів щит і 1 динар спис. 1 динар = 1 кілограм хліба ).

Спочатку згнила армія. На службу почали вербувати найманців за великі гроші. І споряджати їх обладунками "в кредит". Найманців з числа завойованих народів. Які ненавиділи завойовників. І навіть цілі завойовані племена варварів скопом. Як зараз Путін найняв чеченців і абхазів.

JPEG - 429.1 кб

Легіонери виконували функції і пожежних, і поліції, і судових приставів, і тюремних наглядачів, і митників на кордоні, і податкової. Це дало їм додатковий стимул скурвитися на ґрунті корупції.

Потім скурвилися полководці. Стан Еквітів-мільйонерів фактично об’єднався з раніше бідними сенаторами. Сенат перетворився на українські Верховну Раду.

Потім розорені рабами-"гастарбайтерами" і корупцією громадяни перетворилися на плебеїв - дуже пихатих бомжів. Які підтримували будь-якого покидька, який роздасть їм халявного хліба і покаже халявних гладіаторів (пільги+телевізор).

JPEG - 164.2 кб

Кінчилося це тим що за хабарі легіони назначали нових імператорів до чотирьох разів на рік.

Всю землю поступово захопили олігархи.

90% вільних селян землю орендували у сенаторів. Орендну плату поступово безбожно піднімали. Закінчилося це тим, що у 4-му сторіччі орендарів землі урівняли в правах з і звичайними рабами. Рабам це сподобалося.

Через розгул грабежів на дорогах і свавілля легіонерів-мусорів зупинилася торгівля і зник грошовий обіг. Податки замінили натуральним оброком в найближчий гарнізон.

Так поступово в результаті корупції настав феодалізм і феодальна роздробленість.

JPEG - 700 кб

Процеси дуже нагадують і Україну у тому числі.

JPEG - 61.7 кб

На малюнках римські легіонери часів Республіки. Аж до Юлія Цезаря включно. Озброєння кожен був повинен придбати сам згідно власного майнового "розряду". Вищі розряди були в рази чисельніші за нижчі.

Голлівудська вермешель дуже відрізняється. Так само як і наша демократія.

JPEG - 240.2 кб

Посилання на сторінку автора статті -Павло Марчук

Подписывайтесь на наши каналы
в Телеграм https://t.me/coolyanews
Твиттере https://twitter.com/coolyanews
и наше сообщество в Гугл+ https://plus.google.com/communities/115502899737654712166

Інші матеріали автора
Римський громадянин повинен був мати меч
Про виплавку і закалку броні на радянських заводах