Реакція Заходу на "прорив" Саакашвілі: Не втягуйте нас у цей (...)
Вся Україна

Реакція Заходу на 'прорив' Саакашвілі: Не втягуйте нас у цей 'цирк'

Джерело

Те, як Міхеіл Саакашвілі потрапив до України - політичний цирк, який шкодить репутації держави. Так відреагувала більшість західних політиків та експертів на події на пункті пропуску "Шегині", що на кордоні з Польщею.

За скандальним поверненням 10 вересня до України екс-губернатора Одеської області Міхеіла Саакашвілі, якого український президент позбавив громадянства України, спостерігали і на Заході. DW опитала як західних політиків, так і експертів про те, наскільки політично коректною є ситуація, що склалась навколо Саакашвілі та яку роль вона може відіграти як для нього, так і для України.

Євродепутат від Литви Пятрас Ауштрявічюс був шокований тим, що відбулося на українсько-польському кордоні у неділю, 10 вересня, коли Саакашвілі потрапив на територію України. За словами євродепутата, напередодні він зустрічався з Саакашвілі, який пообіцяв не застосовувати жодного насилля під час повернення в Україну. "Я не звинувачую Саакашвілі і не вважаю його прихильником насильницької політики. Однак коли ти звертаєшся до людей і стаєш частиною великого натовпу, то контролювати його дії неможливо.

Зазвичай для політиків дуже небезпечно спочатку апелювати до людей, а потім ставати учасником вчинених натовпом дій. Те, як Саакашвілі потрапив до України, позначиться на його політичній кар’єрі", - припускає європейський політик у розмові з DW.

ЄС: У нас немає інтересу до цього

JPEG - 58.5 кб

Пятрас Ауштрявічюс вважає, що позиція ЄС щодо цього конфлікту буде на кшталт: не втягуйте нас, не робіть нас частиною цих подій. Ці події заполітизовані і багато українських політиків намагаються стати частиною цього процесу. "Я не бачу жодного інтересу ЄС, жодного інституту Євросоюзу, щоб бути залученим до цього. Те, на що очікує ЄС - це правове, швидке і справедливе рішення щодо Саакашвілі. Нині це справа суду, і Україна має можливість довести, що вона - держава, в якій діє верховенство права", - заявив євродепутат в інтерв’ю DW.

"Прорив" кордону Саакашвілі навряд чи спричинить велику реакцію Заходу, бо, незважаючи на здобутки в реформуванні Грузії, він виглядав надто пафосно, щоб бути сприйнятим всерйоз, вважає аналітик Німецького фонду Маршала Йорґ Форбріґ (Jörg Forbrig). "Саакашвілі ефективно використовує втрату українського громадянства задля політичного повернення. У цьому він об’єднує зусилля з Юлією Тимошенко, яка навряд чи є зразковим демократом. Це два закоренілі популісти, які кидають виклик нерішучому реформатору Петру Порошенку. Це не те, що надихає більшість західних лідерів. Вони намагатимуться від цієї візантійської історії триматися якомога далі", - зазначає експерт.

Шкода іміджу України на Заході

Екс-посол США в Україні Стівен Пайфер у коментарі DW заявив, що ситуація навколо екс-президента Грузії в Україні виглядає, як політичний цирк.

"Президент Порошенко встановив театральну сцену, позбавивши Саакашвілі українського громадянства. А той, у свою чергу, обрав шлях театрального повернення в Україну. Треба ставити під сумнів мотиви обох. Це не сприяє іміджу України на Заході", - переконаний дипломат. Євродепутатка Ребекка Гармс (Rebecca Harms) також вважає, що ця, за її словами, непотрібна історія шкодить репутації України, громадяни якої і без цього мають достатньо проблем.

JPEG - 65 кб

Ураган "Ірма", вибори в Німеччині, вибрики польської правлячої партії "Право і справедливість" - можновладці у Берліні, Брюсселі та Вашингтоні зайняті цими справами і не будуть активно реагувати на цю ситуацію з Саакашвілі, стверджує Ґустав Ґрессель (Gustav Gressel) з Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR). "Це внутрішні українські справи, і мало хто з західних політиків хоче брати участь у цих сварках. Не давати Саакашвілі потрапити в Україну було нерозумним рішенням. Тепер він має більше уваги як політична фігура, ніж він мав би, якби Порошенко його не вигнав. При цьому не думаю, що відбудуться дострокові вибори, адже немає більшості у ВР для розпуску парламенту. В цьому не зацікавлені ані президент, ані уряд", - зазначає політолог.

Євродепутат від Польщі Яцек Саріуш-Вольський розкритикував дії української влади щодо Саакашвілі та пообіцяв порушити це питання на найближчому засіданні Європейського парламенту. Однак його колега євродепутат від Литви Пятрас Ауштрявічюс вважає, що це ні до чого. "Я не бачу зацікавленості Європарламенту бути втягнутим у цю політичну справу. Європарламент не збирається бути медіатором у політичному диспуті між Саакашвілі та іншими українськими політиками", - заявив європейський політик.

А якби це сталося на кордоні у Литві?

В інтерв’ю DW Пятрас Ауштрявічюс також розповів, чи могло щось подібне статися на литовському кордоні: "У нас є спроби нелегальних мігрантів потрапити в країну. Це робиться, як правило, вночі. Це вважається злочином і цих людей заарештовують. Вони вважаються такими, які порушили закон".
Євродепутат нагадує, що згідно з угодою про асоціацію з ЄС Україна має контролювати свої кордони і кожен, хто перетинає кордон має зустрічатися відповідними інституціями, тобто пред’являти документ, ідентифікуватись і вже тоді потрапляти на територію України.

Подписывайтесь на наши каналы
в Телеграм https://t.me/coolyanews
Твиттере https://twitter.com/coolyanews
и наше сообщество в Гугл+ https://plus.google.com/communities/115502899737654712166

Тимошенко внесли в базу «Миротворец» Тимошенко внесли в базу «Миротворец»
ГФС: Таможни перечислили более 8 миллиардов на дороги ГФС: Таможни перечислили более 8 миллиардов на дороги
Речинский: Саакашвили, Садовый и Тимошенко объявят требование о перевыборах парламента и президента Речинский: Саакашвили, Садовый и Тимошенко объявят требование о перевыборах парламента и президента