Про виплавку і закалку броні на радянських заводах
Колумністи

Про виплавку і закалку броні на радянських заводах

Павло Марчук
Опубліковано
27 грудня 2017

1) Всю війну хімічний склад броні (і так не ідеальний) «раціоналізували» в сторону зменшення легуючих металів (хром, молібден, нікель та інші). Тому що дефіцит. Дефіцитні заміняли на ті що були, зменшували вміст. Відповідно якість броні падала.

JPEG - 30 кб

2) Устаткування закалки було морально застарілим, термометри неточні. Рецептура закалки і відпуску броні була складнлю і заплутаною. Умови праці пекельно незручні і токсичні.

Працівники неграмотні і ліниві распіздяї до дикості. До того ж багато толкових пішло на фронт. Тому практично ніхто і ніколи ту рецептуру не дотримував повністю.

Броня виходила щоразу різна. Часто дуже крихка. Часто плити давали тріщини прямо під час порізки або зварювання корпусів. Часто на випробуваннях влучання в Т-34 радянського снаряду сорокопятки броню не пробивало. А виломувало в ній величезні діри. Або просто розбивало тріщинами аж до втрати геометрії і заклинювання ходової.

JPEG - 633.1 кб

Німці застосовували «поверхневе цементування броні» ще з 19го сторіччя.

Спочатку для кораблів, потім для танків вже сто років.

Суть «цементування»:

При температурі 900 градусів без доступу повітря броня витримувалася під тиском інертного газу в контакті з вугіллям декілька тижнів. Врезультаті сталь насичувалалася з зовнішнього боку вуглецем на багато міліметрів, ставала екстремально твердою.

З внутрішнього боку танка залишалася м’якою і в’язкою. Такі плити викришувалися зовні снарядами, але не тріскали і не давали осколків. І в рази важче пробивалися.

JPEG - 40.6 кб

В кінці 19 сторіччя німці технологію ще більше ускладнили:

Інертний газ і вугілля замінили на "світильний газ" (смесь водорода (50 %), метана (34 %), угарного газа (8 %) и других горючих газов,). Броня стала на 20% ще міцнішою. Цикл гартування плити скоротився.

Про таке обладнання, такі технології і таких металургів Сталін міг тільки мріяти. Але міфологія змогла з ні*уя створити міф про феноменальну міцність радянських танків. Ось де у Сталіна були професіонали найвищого світового ґатунку.

JPEG - 64.4 кб

Броня всіх радянських танків - гомогенна. Броня всіх німецьких - поверхнево цементована.

Посилання на сторінку автора статті - Павло Марчук

Подписывайтесь на наши каналы
в Телеграм https://t.me/coolyanews
Твиттере https://twitter.com/coolyanews
и наше сообщество в Гугл+ https://plus.google.com/communities/115502899737654712166

Інші матеріали автора
Римський громадянин повинен був мати меч
Про виплавку і закалку броні на радянських заводах