Право на автокефалію
Колумністи

Право на автокефалію

Christina Melnychuk
Опубліковано
29 липня 2018

28 серпня розпочались заходи з святкування 1030-ліття Хрещення Русі. Поряд з цією подією у ЗМІ широко обговорюється процес отримання Українською Православною Церквою Томосу - права на автокефалію.

JPEG - 292.4 ko

Патріарх Філарет у своєму Посланні з нагоди 1030-ліття Хрещення Русі запевнив: «Українська Православна Церква – досі поділена і зовнішніми силами штучно ізольована – буде вшанована належною їй гідністю автокефалії через Томос Вселенського Патріарха і Священного Синоду Константинопольського Патріархату».

Це звернення втілює надії на здобуття Українською Православною Церквою нового статусу найближчим часом.

Що потрібно Україні для отримання автокефалії православної церкви та чому ця проблема така важлива для нашої держави?

Де-юре, православна церква на території України завжди належала до Константинопольського патріархату

Константинопольський патріархат признає територію Московського патріархату лише в межах 1686 р., тобто до приєднання до нього Київської митрополії, а також те, що це приєднання було здійснено без погодження та затвердження Святого і Священного Синоду Великої Церкви Христової , тобто Константинопольського патріархату, під юрисдикцією якого знаходилась тоді Київська митрополія.

Константинопольський патріархат двічі приймав рішення про засудження та визнання неканонічним підпорядкування Московській церкві Київської митрополії, а це означає, що цю територію Київської митрополії до 1686 р., а це щонайменше Україна і Білорусь, Константинопольський патріархат вважає і завжди вважав своєю канонічною територією.

На це, зокрема, звертав увагу представник Константинопольського патріархату архієпископ Всеволод (Майданський) під час візиту в Україну в 2005 році, який виступив з словами: «Церква-Мати, Константинопольський Патріархат має ту канонічну територію, яка існувала в цій Церкві до 1686 року. Підпорядкування Київської метрополії Московській Церкві було здійснене патріархом Діонісієм без погодження та затвердження Святого і Священного Синоду Великої Церкви Христової».

Цікавим є також факт, що Москва в 1448 році здобула автокефалію самочинно, без згоди Вселенського патріарха, обравши власного митрополита та присвоївши йому титул «Московського», таким чином ставши «розкольницькою церквою». За це Константинопольський патріархат наклав на Московську церкву відлучення, яке так і не скасував до сьогодні.

Українська церква не вперше здійснює спроби отримати автокефалію

Перша спроба повернути історичну справедливість була здійснена на початку ХХ століття. Тоді, в 1917-1918 роках після лютневої революції в духовному житті України розвинулися демократичні та патріотичні рухи. У 1918 році було скликано Всеукраїнський церковний собор, основними завданнями якого стали українізація богослужінь та автокефалії церкви. Однак через тиск промонархічно налаштованих делегатів РПЦ довелось прийняти рішення про проголошення православної церкви в Україні канонічно підпорядкованою Всеросійському патріархатові.

Із здобуттям незалежності Українська Православна Церква знову почала претендувати на отримання більш незалежного статусу: РПЦ дозволила створити Українську православну церкву з правами автономії (УПЦ МП). Крім цього, після десятиліть гонінь радянської влади в Україну повернулася Українська Автокефальна Православна Церква та розпочала діяльність Українська Православна Церква Київського патріархату. Проте до 2005 року Константинопольський патріархат майже не піднімав українського питання (багато хто пояснює це тиском Росії).

В 2005 році українська влада на чолі з Президентом Віктором Ющенком розпочала переговори з представниками Константинопольського патріархату та навіть здійснила кілька візитів до Стамбулу, де пройшли зустрічі в Фанарі (Стамбульському кварталі, де знаходиться резиденція Вселенського Патріарха).

Однак, спроби екс-президента не увінчались успіхом, оскільки він «зробив ставки» на надання автокефалії УПЦ КП та УАПЦ, які так і не змогли дійти компромісу.

До отримання автокефалії повернулися лише в 2015 році у вигляді спроби об’єднати православні церкви України (УПЦ МП, УПЦ КП та УАПЦ) в Помісну православну українську церкву. Однак, представники УАПЦ в останній момент змінили рішення та відмовились від попередніх домовленостей, зірвавши об’єднавчий процес.

До отримання автокефалії Україна ще ніколи не була так близько як сьогодні

17 квітня 2018 року президент Петро Порошенко заявив, що підготував звернення з проханням видати Томос про автокефалію православної церкви в Україні до Вселенського патріарха.

Згодом вказане звернення було підписане ієрархами УПЦ КП та УАПЦ та передано Вселенському патріархові.

Експерти стверджують, що отримання Томосу займає зазвичай досить довгий період, оскільки процедура супроводжується написанням самого тексту з врахуванням усіх канонів, а також інформування усіх помісних церков про намір отримати автокефалію.

Після того, як завершиться процес повідомлення усіх помісних церков та підготовлений текст Томосу, буде скликаний Синод Вселенським Патріархатом. На ньому буде вирішено питання надання автокефалії. Після цього Україні повинен відбутися Архієрейський Собор, під час якого планується проголосити Акт утворення єдиної помісної української православної церкви.

За словами Патріарха Філарета: «Це означає, що іншої української церкви на території України не буде. Вони будуть мати рівні права з усіма конфесіями в Україні, але не називатися Українською церквою».

Що буде у випадку отримання Томосу?

Ймовірно, що очолить автокефалію один із єпископів Константинопольської Православної Церкви українського походження. Серед можливих претендентів - сім єпископів: Панкратій (Петро Дубас), Даниїл (Володимир Зелінський), Андрій (Богдан Пешко), Іларіон (Роман Рудник), Михаїл (Михайло Стороженко), Іоан (Іван Дерев’янка), Йов (Ігор Геча).

У разі отримання Томосу Константинопольський патріархат оголосить про відкриття своїх так званих подвір’їв у Києві та Львові. За окремими даними, вони будуть розташовані у Київо-Братському монастирі Київського патріархату та в Успенському храмі УАПЦ.

Щодо питання переходу парафій УПЦ МП до нової автокефальної церкви, то прогнозується, що від 50% до 70% поступово мігрують до єдиної православної церкви.

Посилання на сторінку автора статті - Christina Melnychuk

Подписывайтесь на наши каналы
в Телеграм https://t.me/coolyanews
Твиттере https://twitter.com/coolyanews
и наше сообщество в Гугл+ https://plus.google.com/communities/115502899737654712166

Інші матеріали автора
Право на автокефалію