Інвестиційний фронт України або чому не приходить інвестор?
Підприємницький сектор

Інвестиційний фронт України або чому не приходить інвестор?

Олена Герасімова

Агенції по залученню інвестицій (Investment Promotion Agencies - IPAs) — є реальною допомогою державі у залученні інвестицій.
Як це працює у світі?

Зазвичай всі агенції працюють з інвестором в режимі «єдиного вікна».

Вони надають консультаційну підтримку, допомагають у вирішенні питань прав власності, а також постінвестиційну підтримку вже діючих інвесторів.

Більшість агенцій (як національних, так і регіональних) об’єднані у світову асоціацію WAIPA (World Association of Investment Promotion Agencies). Вони проводять зустрічі і семінари, діляться найкращими практиками залучення інвестицій у різні галузі, відслідковують основні світові тренди.

Які бувають агенції?

Агенції діють як на національному, так і на регіональному рівні. Вони можуть функціонувати як частина державних структур (накшталт українського МЕРТ), так і бути просто партнерами державних структур з широкими повноваженнями. Останні показують більш ефективну роботу згідно чисельних досліджень на цю тему.

Яку інформацію агенції мають надавати інвестору?

1. Цільові галузі інвестування згідно державних (регіональних) програм розвитку.

2. Наявність робочої сили (показник зайнятості, середня заробітня плата за регіоном) та її якість (кількість людей з вищою та середньо спеціальною освітою, ВНЗ, які можуть підготувати відповідних спеціалістів).

3. Детальна інформація щодо об’єктів інвестування.

4. Наявність податкових пільг, вільних економічних зон, промислових кластерів, умови для Greenfield-інвесторів.

Основні вимоги до інвесторів

Основним завданням інвестора є створення нових робочих місць.

Інвестор не повинен прокладати дороги та водогони, будувати дитячі садочки і спортмайданчики. Це повинна забезпечити держава. Він має створити робочі місця, сумлінно сплачувати податки та не порушувати місцеве законодавство щодо охорони праці і довкілля.

Чи є такі помічники в Україні?

З сумом доводиться констатувати, що нема. Хоча ще перед Євро-2012 було створене ціла Державна Агенція з інвестицій та управління національними проектами, директор якої за «успішну діяльність» з березня минулого року знаходиться у розшуку, і 27 регіональних відділень, що ніби й досі існують.

Наразі в Україні фактично відсутнє національне IPA. Попри заяву про створення такої структури ще 27.07.2015 та відзвітування про виконану роботу http://reforms.in.ua/ua/reforms/programa-prosuvannya-interesiv-ukrayiny-v-sviti щодо створення порталу invest.in.ua , віз і нині там — портал, що має розкручувати бренд «Україна» на всіх міжнародних майданчиках, існує лише в уяві чиновників.

Спроба проведення польового опитування під час написання матеріалу виявилась невдалою. На мій запит на електронні скриньки регіональних агенцій відповідь прийшла лише з одного регіону.

Якщо вони так само оперативно працюють з інвесторами, то годі в Україні чекати інвестицій. Адже чи не на перше місце щодо ефективної діяльності агенцій серед опитаних інвесторів було поставлено вміння співробітників оперативно реагувати на запити, телефонні дзвінки, відповідати на електронну пошту та вміти спілкуватись англійською мовою.

А тим часом на сайті WAIPA у переліку країн-членів (http://waipa.org) Україна представлена непрацюючим посиланням (http://investukraine.com). І ми знову залишаємось на узбіччі цивілізації.

Мабуть, за вирішення цього завдання знову мають взятись волонтери?

Герасімова Олена
науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування