Борис Кормич: Що не так з митною реформою
Вся Україна

Борис Кормич: Що не так з митною реформою

Customs Blueprints – це не стандарти у звичайному розумінні – це певна методика та послідовність дій.

Як відомо, 29 березня 2017 р. Кабінет Міністрів ухвалив Концепцію реформуванняДержавної фіскальної служби.

Після цього Мінфін почав організовувати робочі зустрічі з метою “обговорення плану імплементації Концепції реформування митниці”.

Тема сама по собі надзвичайно широка, але хотілося б зупинитися на одному, важливому, як на мене аспекті. Автори Концепції, зайвий раз підкреслюють, що вона побудована на так званих “Зведених митних стандартах ЕС (Customs Blueprints)”. Тож декілька слів про ці самі Customs Blueprints та наскільки створення урядової Концепції їм відповідає.

Почнемо з назви. Досі дивує звідки взявся цей вульгарний російськомовний переклад “Свод таможенных стандартов” та його українська калька “Зведені митні стандарти”. Адже, будь-який тлумачний словник англійської мови скаже, що “blueprints” – це план (схема), або щось що виконує функцію плану. Це підтверджує і французький переклад цієї назви - Schemas directeurs relatifs aux douanes – тобто майстер-план щодо митниці. При цьому коли у міжнародних актах мова йде про митні стандарти, то це і називається відповідно (наприклад, SAFE Framework of Standards to secure and facilitate global trade). Чому стільки уваги назві? Тому що із неправильного перекладу назви починаються непорозуміння щодо способу використання Customs Blueprints.

Так от – Customs Blueprints – це не стандарти у звичайному розумінні – це певна методика та послідовність дій. Вперше вони з’явилися у 1998 р. у рамках Стратегії підготовки до вступу до ЄС нових країн-членів і представляли собою оперативні методичні рекомендації щодо дослідження потреб реформування митних адміністрацій країн-претендентів. Як зазначено безпосередньо у діючий редакції Customs Blueprints – вони є “інструментом, покликаним допомогти митним адміністраціям покращити свою діяльність”. Даний інструмент забезпечує вирішення таких завдань, як: 1) оцінка сильних та слабких сторін; 2) виконання аналізу прогалин та потреб; 3) визначення питань, які вимагають розвитку.

Методика, на якій базуються Customs Blueprints, є максимально формалізованою. Вона передбачає: 1) створення підрозділу стратегічного планування, який і застосовує дану методику; 2) наявність формалізованих етапів, стадій та строків виконання відповідного аналізу; 3) документування всіх заходів та результатів. Вся процедура, згідно рекомендацій, розрахована на 10 тижнів.

Так, на першому етапі після утворення підрозділу стратегічного планування здійснюється:

- аналіз позицій зацікавлених осіб (персонал митниці, економічні оператори та представники інших державних органів що виконують функції на кордоні);
- аналіз фактичних обставин (політичні, економічні, соціальні, технологічні.).

Другий етап – безпосереднє проведення дослідження на основі Customs Blueprints. Саме на цьому етапі використовуються 19 передбачених цим документом стандартів, порівняння з якими дозволяє визначити прогалини у діяльності митниці та потреби реформування. Проведення дослідження передбачає наявність таких стадій:

1) презентація дослідження;
2) аналіз прогалин;
3) аналіз потреб;
4) формування стратегічного плану щодо реформування митниці.
Нарешті на третьому етапі відбувається:

- оцінка проведеного дослідження з точки зору виявлених проблем та отриманого досвіду;
- контроль за запровадженням стратегічно плану.
Ну а зараз відповідь на питання, що не так з українською урядовою Концепцією реформування митниці. Той факт, що Концепція була затверджена ДО ПОЧАТКУ обговорення із зацікавленими сторонами, свідчить про те, що при її створенні ВЗАГАЛІ НЕ ВИКОРИСТОВУВАЛИСЯ Customs Blueprints. Адже відповідно до цієї методики все повинно бути з точністю до навпаки – спочатку обговорення та дослідження, а потім Концепція. При чому обговорення не кулуарне, а відкрите, послідовне та з документуванням всіх стадій та результатів. Напевно, якби уряд таки пішов за методикою Customs Blueprints ми би побачили зовсім іншу Концепцію.

Посилання на сторінку автора Бориса Кормича

Подписывайтесь на наши каналы
в Телеграм https://t.me/coolyanews
Твиттере https://twitter.com/coolyanews
и наше сообщество в Гугл+ https://plus.google.com/communities/115502899737654712166

Фокус уваги. Найбільш обговорювані теми доби. 26.04.2017 Фокус уваги. Найбільш обговорювані теми доби. 26.04.2017
Трамп решил не выходить из соглашения о торговле с Мексикой и Канадой Трамп решил не выходить из соглашения о торговле с Мексикой и Канадой
Польські націоналісти знищили пам'ятник воякам УПА поблизу Перемишля Польські націоналісти знищили пам’ятник воякам УПА поблизу Перемишля