5 кроків держави для залучення інвестицій
Підприємницький сектор

5 кроків держави для залучення інвестицій

Олена Герасімова

В попередньому матеріалі ми писали про агенції з просування інвестицій, як помічника держави у залученні інвесторів. В цій статті акцентуємо увагу на тому, що є головним для інвестора, та яку роль в цьому відіграє держава.

1. Будь-якого інвестора в першу чергу турбує незмінна законодавча база. Це означає, що при зміні законодавства держава має надати гарантії щодо збереження умов діяльності інвестора, які діяли на початок інвестування. Як правило, такі гарантії інвестору надаються щонайменше на 5 років. Впродовж цього періоду ніхто не має змінювати правила гри, навіть якщо в державі змінилась законодавча база.

2. Держава та місцеві органи самоврядування мають надати гарантоване право власності (або довгострокової оренди, якщо це стосується земельної ділянки) на об’єкт інвестування. Інвестор не повинен турбуватись про те, що яка-небудь сільська рада своєю постановою відбере в нього землю, на якій він щойно створив бізнес-інкубатор або встановив промислову лінію.

3. Як правило, для «першопроходців» (тобто інвесторів, що заходять з greenfield-інвестиціями, або є першими в пріоритетних секторах економіки) урядами країн пропонуються додаткові пільги, що мають покривати ризики, що виникають при інвестуванні в новий вид діяльності. Це можуть бути пільги з оподаткування, або зменшена ціна оренди на землю на перші 5 років, або фіксована ціна на електроенергію на пільговий період.

4. Держава бере на себе зобов’язання щодо забезпечення інфраструктурою об’єкту інвестування.

Відсутність якісної інфраструктури – один з наріжних каменів української економіки. Якщо подивитись інвестиційні карти країн Східної Європи, ми побачимо, що всі об’єкти інвестування мають в наявності всю необхідну інфраструктуру (водопостачання, електроенергія, телефонні лінії, каналізація, дороги), навіть коли вони розташовані в лісовій зоні. В Україні більшість інвестиційних об’єктів, особливо тих, що є віддаленими від населених пунктів, значно програють у забезпеченні якісною інфраструктурою.

Важко очікувати приходу інвестора, коли для початку йому ще треба прокласти 2 кілометри комунікацій. Мусимо завжди пам’ятати, що країн в світі багато і всі вони виборюють право залучати інвестора.

5. Для більш ефективної роботи агенцій (державних або приватних) держава має надати їм право «єдиного вікна» при роботі з інвестором. А це означає, що агенція повинна не лише консультувати бізнес-партнерів, а й допомогти у оформленні всіх необхідних документів.

Якщо держава створить умови для виконання цих 5 пунктів, шансів для приходу інвестора в Україну буде значно більше.

P.S. Наступного разу ми поговоримо, як зробити ефективною інформаційну роботу агенцій з просування інвестицій.

Інвестиційний фронт України або чому не приходить інвестор? Інвестиційний фронт України або чому не приходить інвестор?